Sõerd: kukkumine oli oodatust valusam

www.e24.ee, 17.02.2010

Eksrahandusminister ja praegune ettevõtja Aivar Sõerd ütles täna avalikustatud konkurentsivõime edetabelit kommenteertides, et langus oli oodatav, kuid mitte nii suures ulatuses.

«Tahaksin rõhutada, et Eestil on siiski veel paljude teiste riikide ees mõningaid eeliseid. Kõigepealt meie maksusüsteem, mis hoolimata maksukoormuse üldisest tõusust, on ikka veel suhteliselt efektiivne. 2003-2004 loodud maksusüsteemi eelisteks olid madalad maksumäärad, lai maksubaas ja vähe erisusi,» rääkis Sõerd.

Teiseks on tema sõnul plussiks Eesti riigi poliitiline stabiilsus. Kolmandaks soosib seadusandlus meil ettevõtlust. Oluline on veel, et riigi rahandus on üsna satabiilne ja laenukoormus väike.

Paljud senised eelised oleme aga Sõerdi hinnangul tänaseks minetanud. Esiteks me pole enam sugugi odav riik. Maksukoormus on tõusnud ja see on muutnud kallimaks kõik tootmissisendid. Tööjõuga seotud maksud, nagu näiteks sotsiaalmaks ja dividendide maksumäär, on meil liiga kõrged. Ka tööjõud pole enam kuigi odav ja seda vaatamata üldisele palgalangusele.

Konkurentsivõime hindamisel on Sõerdi sõnul olulisel kohal ka riigi infrastruktuur. Lennu- ja rongiühenduste ja maanteede osas ei suuda me kuidagi võistelda Soomega, mis tabelis tõusnud. Mis puutub aga sisekonkurentsi, siis siin on meie riigihangete seadus ammu ajale jalgu jäänud, aga ka seda vaadatakse hindamisel.

Et oma positsiooni parandada, tuleks endise rahandusministri sõnul vältida edasisi maksutõuse ja viia defitsiidis riigieelarve taas plussi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.