Aivar Sõerd: jooksvad maksulaekumised ei kata pensionikulu

Äripäev, 20.05.2010

Vaid aastal 2007 ületasid sotsiaalmaksu laekumised pensionideks minevat kulu, kuid aastatel 2011 ja 2012 puudujääk süveneb, sõnas endine rahandusminister Aivar Sõerd.”

Jooksvad sotsiaalmaksu laekumised sotsiaalkindlustusfondi ei kata pensionikindlustuse väljamakseteks tehtavat kulu ja aastatel 2011 ja 2012 puudujääk süveneb,” ütles Sõerd.”

Vaid aastal 2007 ületasid sotsiaalmaksu laekumised pensionideks minevat kulu. Ülejäänud aastatel on puudujääk kaetud muude maksutulude arvel, ja olukorras, kus eelarve tervikuna oli ülejäägis, ei olnud pensionide väljamaksmiseks vaja kasutada reserve,” selgitas ta.

Tema sõnul on pensionikindlustuse kulude katteallikaks pensionifondile laekuv osa sotsiaalmaksust, mistõttu tulude laekumised sõltuvad töötajate arvust ning keskmise palga kasvust. Palgad ei tohiks kasvada kiiremini tööviljakusest, mistõttu potentsiaalsest võimalikust kiirem palgakasv ei saa olla lahendus.

“Väljapääs makrotasakaalu mitte ohustava palgakasvu kõrval on vaid töötajate arvu kasv. Töötajate arvu kasv saab toimuda lisaväärtust kasvatavate ettevõtete, mitte avaliku sektori arvel. Riigi sissemaksete taastamine teise pensionisambasse on tõenäolisem olukorras, kui riigieelarve defitsiit hakkab vähenema,” rääkis endine rahandusminister.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.