Sõerd: maksusüsteem ahistab Portugali majandust

Äripäev Online, 12.01.2011 

Astmelise tulumaksu ja paljude eranditega Portugali maksusüsteem ei lase majandusel kasvada, rääkis Äripäevale kunagine maksuameti juht ja endine rahandusminister Aivar Sõerd. 

Portugali võlaoksjon õnnestus 

“Portugali teema on mulle väga hingelähedane, sest olen seal palju kordi käinud,” ütles ta. Sõerd meenutas, et kohaliku kaubanduskoja kutsel rääkis ta Portugali ettevõtjatele 2006. aastal Eesti maksusüsteemist. “Ettevõtjad tunnistasid, et nende arengule on suureks takistuseks ebaefektiivne maksusüsteem. Nad olid Eesti maksusüsteemist kuulnud ja kutsusid mind esinema, sest tahtsid sellest kuulda otseallikast,” ütles Sõerd. 

“Neil pole üleüldist proportsionaalset tulumaksu, on suhteliselt kõrged maksumäärad, palju erandeid ja üsna kõrge maksukoormus. eesti puhul hindasid Portugali ettevõtjad maksusüsteemi lihtsust, laia maksubaasi ja vähest erandite arvu,” täpsustas Sõerd. 

“Praegu hoian pöialt, et võlakirjaemissioonid õnnestuksid ja intress langeks. Suuremad emissioonid on veel ees. Nii kõrge intressiga laenude teenindamine võib osutuda üle jõu käivaks,” lausus Sõerd. “Ma ei kujuta ette, kuidas nii kõrge intressiga laene üldse tagasi maksta saaks.” 

Sõerdi sõnul Portugali laenukoormus kasvas ja kasvas, kuid majanduskasv jäi kesiseks. “Selge see, et selline mudel pole väga jätkusuutlik. Mingil hetkel tekib probleeme laenude tagasimaksmisega,” ütles endine rahandusminister. “Ma arvan, et kui laenuintressid allapoole ei tule, võib laenude teenindamine osutuda üle jõu käivaks,” vastas Sõerd küsimusele, kas Portugal veab tema hinnangul IMFi laenuta välja. “Riik pingutab eelarvepositsiooni parandamise nime, aga kui turud eelolevatel kuudel ikka punast näitavad, võib olukord halveneda.” 

Sõerd tunnistas, et Portugali riigil jääb suur osa maksudest saamata, kuna keerukat süsteemi ei suudeta hallata ja arvukaid erandeid oma kasuks väänavaid maksumaksjaid piisavalt kontrollida. “Ei jõuta hallata, ei jõuta kontrollida ja kui maksumäärad on kõrged, on ka rohkem põhjust makse mitte maksta,” arvas Sõerd. 

Kui suur osa maksudest Portugalil varimajanduse ja poolvarimajanduse tõttu saamata jääb, ei osanud Sõerd öelda, kuid kohalike ettevõtjate sõnul pidi see olema märkimisväärne. 

Sõerd ütles, et portugaallased on patriootlik rahvas, kuid riigi raskuste tõttu nad oma maksedistsipliini ilmselt siiski ei paranda. Pigem on saabunud õige hetk maksusüsteemi reformimiseks. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.